Figen Genç – Nazende Sevgilim

BİLGİ

Ajans : Kınay Production
Web Site : https://www.youtube.com/watch?v=L8p1Yue4g1I

FİGEN GENÇ- SANATSAL ÖZGEÇMİŞ

Ankara doğumlu olan Figen Genç Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema mezunudur.

TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosunda Şef Prof. Mustafa Apaydın  ve Feruzan Esmergül eşliğinde altı yıl soprano olarak görev almıştır. Ayrıca Polifonik Korolar Derneği’nde çalışmalarını sürdürmüştür.

Timur Selçuk ve Prof. Jirayr Aslanyan’dan müzik dersleri almıştır.

İlk solo albümü  1996 yılında  ‘’Kırmızı Gül’’ adlı  altında yayınlanmıştır. Bu albüm  Anadolu Türkülerinden oluşmuştur.

İkinci albümü ‘’Nazende Sevgilim’’ ise  Azerbaycan şarkıları ağırlıklıdır. Bu albümde bilhassa ‘’Nazende  Sevgilim’’ adlı şarkısı sanatçının sesinden Türkiye’de çok sevilmiştir.

Yine ‘’Rengahenk Türküleri’’ albümü içinde şarkıları ile yer almıştır.

Bu süreçte Türkiye ve Avrupa’da birçok konserler vermiştir. İlk Avrupa konseri Unicef’in daveti ile İsviçre Zurich’te gerçekleşmiştir.

Ayrıca sayısız radyo ve Televizyon programlarına konuk olmuştur.

Hasan Yükselir ile “Yunusça Ezgiler” projesinde yer aldı.

Afife Jale Ödüllü Nurettin Özsuca’nın tiyatro oyunu bestelerini seslendirdi. Rıfat Ilgaz, Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Yılmaz Onay’ın sözlerinden oluşan bu şarkılar oldukça dikkat  çekti.

Müzikolog Doktor Züleyha Abdüllayev ile “müzikoterapi “ adı altında konserler verdi.

2010 İstanbul Avrupa başkenti kapsamında birçok dilde şarkılar seslendirdi.

Çeşitli sinema filmlerinde şarkıları kullanıldı. Son Tren, Eğreti Gelin Ladik adlı filmlerde şarkıları yer aldı.

Türkiye’de önemli TV programlarına ( FOX TV –Çalar Saat programı-İsmail Küçükkaya şarkıları sık sık çalınmaktadır. Yine Kanal D Beyaz Show’a konuk olarak) katılmıştır.

Hollanda’da bir solo albüm çalışması halen  devam etmektedir.

”NAZENDE SEVGİLİM” Şarkısı  FİGEN GENÇ tarafından  neden yeniden yorumlanıyor

  • Her şeyden önce bu güzel şarkı Türkiye’de geniş kitlelerce  Figen Genç’in sesinden çok sevildi. Yorumcunun sesi adeta bir efsaneye dönüştü. Bununla birlikte şarkı bilinmesine rağmen yorumcusu Figen Genç bu kitle ile yüz yüze tanıştırılamadı. Bu nedenle  öncelikle sanatçının  kitlesi ile yüzyüze buluşturulması  öngörülmektedir.
  • ‘’Nazende Sevgilim’’ şarkısı ile Figen Genç geniş kitlelerce aşkın sesi olarak nitelendirildi. Düğünlerde  adeta şarkı  marş olmuş hep bir ağızdan söyleniyordu. Figen Genç’in sesinden şarkı ilk düğün şarkısı olarak da bilinmektedir. Sevenleri bu yönde bir talep ortaya koymuştur.
  • Birçok dilde şarkı söyleyen Figen Genç bu şarkıyı tam da Türkiye’de sevilecek kıvama getirerek okumuş böylece müzikal sezgilerini de öne çıkarmış oldu ki bu müzik kültürü adına bir kazanımdır. Bu kazanımın genişletilmesi yine öngörülmüştür.
  • Toplumumuzda son dönemde yüzeye çıkan geçmiş kültüre olan özlem duygusu ve Figen Genç’in sesinin taş plaklarda kalan seslerin ruhunu taşıması yine bu adımın atılmasını sağlamıştır.
  • Bu şarkı insanlar üzerinde ayrıca müzikal olarak bambaşka tınlarken yapılan yorumlardan algıladığımıza göre anda kalmamızı sağlıyor bu da dinleyicilerine yaşama sevinci aşılıyor. Bu sevinci çoğaltmak için şarkı yeniden yorumlandı.
  • Nazende Sevgilim şarkısında duyularımıza seslenen Figen Genç; bu şarkı ile lirik bir üslup ediniyor, dinleyicilerini böylece yaşama sevgiyle tutunmasını sağlıyordu. Bu güç birliğini yeniden kurmak için şarkı bir kez daha seslendirildi.
  • Figen Genç’in geniş oktavlı soprano sesini halkımızın seveceği özgünlükte kitlesi ile buluşturabilme yeteneği de şarkının bunca zaman sonra bir kez daha yeniden yorumlanmasını doğrusu hak ettiğinin göstergesi.
  • Şarkının sosyal medyada milyonlarca tıklanması ve yapılan başarı dolu  yorumlar; şarkının yeniden Figen Genç tarafından  yorumlanmasını adeta zorunlu kılmıştır.
  • Son olarak Figen Genç’in şarkıda öykü anlatabilme  yeteneği de öne çıkmaktadır.

İşte böylesi nedenler ‘’Nazende Sevgilim’’ şarkısının yeniden Figen Genç tarafından yorumlanmasını zorunlu kılmıştır. Böylece   yeni şarkıların ortaya çıkması içinde  doğru bir zemin hazırlanmış olacaktır.

SANATÇI GÖRSELİ

ŞARKI SÖZLERİ