İrem Derlen & Gürkan Kömürcü – Kaç Kez

BİLGİ

Ajans : Kınay Production
Web Site : https://www.youtube.com/watch?v=ia0a_316E0E

İrem Derlen Türkçe Biyografi

İrem Derlen, üç kuşak Moda’lı bir ailenin kızı olarak Kadıköy’de dünyaya geldi. Müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda başlayan Derlen’in ses rengi daha o yıllarda çevresi tarafından fark edilmeye başlandı. Ortaokulda başladığı okul orkestrasının solistliğini mezuniyetine kadar devam ettirdi.

 

1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi “Sosyoloji” bölümüne girdi. İkinci sınıf öğrencisiyken İstanbul Devlet Operası sanatçısı Otilia Maria Radulescu İpek ile vokal çalışmalarına başladı. 1998 yılında Doç. Dr. Filiz Ergün’ün öğrencisi olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan/Opera bölümüne girmeye hak kazandı. Konservatuar öğrenciliği sırasında üç yıl süresince Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası ve Opera Korosu’nda sözleşmeli “Koro Elemanı” (Soprano) olarak çalıştı.

 

Mezun olduğu sene “Opera Sanat Dalı” Yüksek Lisans bölümüne birincilikle girmiş olmasına rağmen, mezun olduğu her iki bölümü de ortak bir paydada buluşturabileceği düşüncesiyle tercihini Yıldız Teknik Üniversitesi “Sanat ve Tasarım” Yüksek Lisans bölümünden yana kullandı.

 

Bu bölümden “1990 sonrası Türkiye Müzik Endüstrisi’nde Müziğin Üretim, Dağıtım ve Tüketim Odakları” konulu master teziyle mezun oldu.

 

Profesyonel müzisyen olarak stüdyo kayıtları (reklam cingılları, radyo spotları ve jenerik müzikleri) ve sahne çalışmaları yapmakta olan İrem Derlen’in uzun dönem program yaptığı mekanlar arasında Cabaret Cine, Büyük Klüp (Cercle D’Orient) ve Fenerbahçe Ordu Evi sayılabilir. Edindiği klasik eğitimi popüler Batı müziği şan teknikleri ile birleştiren İrem Derlen özel şan dersleri vermenin yanı sıra çeşitli pop ve rock gruplarının solistlerine vokal koçluğu (ses geliştirme, sesin doğru ve çok yönlü kullanımı üzerine performans çalışmaları, şan – repertuar ve solfej çalışmaları) yapmaktadır. Kurumsal odaklı (şirket çalışanlarına yönelik) koro ve şarkı söyleme atölyeleri düzenlemektedir.

 

Sahnede 12 farklı dilde şarkı söyleyen İrem Derlen, kurucusu olduğu orkestrası “Grup Tria” ile Jazz, Latin, Opera/Napoliten, Greek, Türkçe ve Yabancı Pop, 70’ler – 80’ler ve Disco tarzı ağırlıklı programlar yapmakta, uzun yıllardır özel ve kurumsal gecelerde sahne almaktadır.

 

Aralık 2010’da “Harikalar Diyarı” grubu ile Garo Mafyan prodüktörlüğünde, JKS & EMI Müzik Türkiye etiketiyle piyasaya çıkan Jazz & Pop / Lounge tarzındaki “Bak Kalbine” adlı albümü kaydetmiştir.

 

2017 Temmuz ayında ‘Gidelim Haydi’ adlı üç şarkılık maxi single albümünü Kınay Production etiketiyle yayınlamıştır.

 

Sanatçının Gürkan Kömürcü ile birlikte üretip yorumladıkları ‘Kaç Kez’ adlı düet single projesi 2018 Haziran ayı itibariyle Kınay Production ve Mana Müzik ortaklığı ile dijital platformlarda yerini alacaktır.

 

İrem Derlen İngilizce Bio

 

Born in Istanbul-Turkey, İrem Derlen began her vocal studies with the famous soprano Filiz Ergün in the opera department in “State Conservatory of University of Istanbul”. At the Conservatory of Istanbul, she worked as a dramatic soprano in chorus and lead. She graduated from opera & sociology department in 2001 and in the same year she started to work in CRR Concert Hall as a concert & chorus singer.

 

Under the direction of various Turkish maestros and composers, she appeared in numerous local and international operas and music productions. The next year at the conservatory, she was selected for having a master’s degree in opera winning the first title, but as she wanted to have a master’s degree in interdisciplinary actions; she changed her master’s study from opera to art in 2002.

 

She began her master’s degree of art in Yıldız Technical University. In her thesis, she studied on the subject of “The Production, Distribution and Consumption Process of Music Industry in Turkey after 1990s”, and graduated in 2005.

 

In 2002-2003 she worked as a chorus singer in CRR Concert Hall with The Istanbul State Symphony Orchestra and CRR Symphony Orchestra. Shortly after, she worked in a contemporary music ensemble named “Committee Ensemble” as a lead soprano singer, and performed in different concerts and musical theaters. After graduation, she started to work with different orchestras. With the Jazz band “Bagdat Avenue” she gave concerts in many jazz halls and universities, and she performed in various local music halls such as “Cabaret Cine, Büyük Klüp (Cercle D’Orient) and Fenerbahçe Ordu Evi”.

 

İrem can perform in many styles; jazz standards, latin, pop, disco, Turkish ethnic & folk songs, opera/neapolitan music, oldies; and can sing in 12 languages. While taking part in many jingles, radio spots and album records as a singer; she is also working in a private music school as a voice teacher/vocal coach. She is giving lessons in opera, jazz and pop singing and is experienced in solo voicing.

 

As the lead vocal of the pop jazz band “Harikalar Diyarı”, she performed in the album named “Bak Kalbine” which was released from JKS & EMI Music in 2010.

İrem is working with the music band “Grup Tria” since 2008 and performs in business meetings, congress & conventions, and wedding ceremonies…

 

Her latest maxi single “Gidelim Haydi” inclusive of three songs, is published by Kınay Production in july 2017.

 

“Kaç Kez”  the duet single album which she performed with Gürkan Kömürcü; will be released in June 2018  with the collobaration of Kınay Production & Mana Music.

 

SANATÇI GÖRSELİ