SEDAT CAN – CANIMIN İÇİ

BİLGİ

Ajans : Kınay Production
Web Site : https://www.youtube.com/watch?v=hKWNEcDyLYc

Biyografi

30.03.1992 Yılında Ankara’da doğdum. Müzik ile serüvenim küçük yaşlarda perküsyon çalarak başladı. Şarkı söylemeye 10 yaşında aile toplantılarında başladım. Yaklaşık 10 yıldır profesyonel olarak Ankara da farklı mekânlar da sahne aldım. Halen Ankara da düzenli olarak sahne çalışmalarım devam etmektedir.

 

Biography

I was born in 1992 ,March 30th in Ankara.My adventure in music started with playing percussion at young ages.I began singing at ten in family gatherings.I’ve taken the stage in various famous clubs  of Ankara professionally  for about ten years.I am still performing regularly in Ankara.

 

Basın Bülteni

Canımın içi adlı son tekli çalışmama 2018 yılının sonlarında başladım. Stüdyo çalışmalarını Ankara da tamamladık. Bu projede söz ve müziği Evren Karakılıç a ait olan eserin aranjesinde sevgili MS Prodüksiyon Mustafa Sarıkaya ile çalıştım.  Mix ve Mastering işlemleri için yine MS Prodüksiyonun desteğini aldım. Canlı enstrümanları değerli müzisyen arkadaşım Sedat Akdağ icra etti. 2019 yılı içerisinde farklı projelere imza atmak için yoğun olarak çalışmaya devem ediyorum.

 

Press Statement

I started working on my single named ‘Canımın İçi’  towards the end of 2018.We completed the studio recordings in Ankara.In this Project , I worked with Dear Mustafa SARIKAYA from MS Production with the arranging of the song which was  written and composed by Evren KARAKILIÇ.I got support again from MS Production for the mixing and mastering processes.My dear musician friend Sedat AKDAĞ performed the instruments during the recordings. I continue working intensely for carrying out different projects in the future.

SANATÇI GÖRSELİ

ŞARKI SÖZLERİ